| | |

HASTA ZİYARET KURALLARI

1.AMAÇ: Özel Ordu Sevgi Hastanesi’nde ziyaret kurallarını tanımlamaktır.

2. KAPSAM: Hastanemize başvuran Ziyaretçileri kapsar.

3. KISALTMALAR

4. TANIMLAR

5. SORUMLULAR: Hastane Yönetimi, Tüm çalışanlar ve hasta ziyaretçileri.

6. FAALİYET AKIŞI

ZİYARETÇİ KURALLARI

Ø  Hastanemizde her gün 08:00/22:00 saatleri arasında hasta ziyareti yapılmaktadır.

Ø  Hastalarımızın sağlığı ve tedavilerin aksamaması için ziyaretçilerin dışarından getirdiği kokulu yiyecek ve içecekler kabul edilmemektedir.

Ø  Hastanemizde enfeksiyon riski ve çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesi nedeniyle 12 yaşın altındaki çocukların hasta ziyaretinde bulunmamaları konusunda aileler bilgilendirilmelidir.

Ø  Enfeksiyon kapma riskine karşı ziyaretçilerin hastaya ait eşyaları kullanmaması, hasta yataklarına oturmaması gerekmektedir.

Ø  Hastanızın sağlığı için ziyaret sürelerini kısa tutmaya özen gösteriniz.

Ø  Hastanemizde tedavi alan diğer hastalarımızın rahatı açısından hasta odasına üçten fazla sayıda ziyaretçinin girmemesi, gürültü yapılmaması konusunda hassas davranılmalıdır.

Ø  Hastalarımızın tedavi ve muayene işlemleri sırasında ziyaretçilerin odadan çıkarak hasta mahremiyetine özen göstermesi beklenmektedir.

Ø  Ziyaret öncesi ve sonrası mutlaka ellerinizi yıkayınız.

Ø  Hastalarımızın ziyareti tıbbi nedenlerle hekimi tarafından yasaklandıysa ziyaret konusunda ısrar edilmemesi rica edilmektedir. Ziyaret sırasında hastanın oda kapısında “Ziyaret Yasaktır” uyarı yazısı gördüğünüzde hemşire ile görüşmeden hasta odasına girmeyiniz.

Ø  Hastalarımızı enfeksiyondan korumak amacıyla hasta odalarına çiçek kabul edilmemektedir.

Ø  Ziyaretçilerimizin hastane içinde ve hastane yönetimi tarafından belirlenen alanlar dışında sigara içmesi kesinlikle yasaktır.


YOĞUN BAKIM HASTA YAKINLARI BİLGİLENDİRME VE ZİYARET KURALLARI

Ø  Yoğun bakım ziyaretleri yoğun bakımın hasta ziyareti için uygun olması durumunda her gün 13.30 – 14.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Ø  Hastalarınızın kritik özel durumlarından dolayı yoğun bakım ziyaretlerine sadece birinci derece hasta yakınlarından 1 kişinin hastayı ziyaret etmesine izin verilmekte ve çocuk ziyaretçi alınmamaktadır.

Ø  Yoğun bakım hasta odalarına girmeden önce el antiseptiğini ellerinize uygulayınız, ziyaretçi önlüğü, bone ve galoş giyiniz.

Ø  Hastanızın yanına girdiğinizde hasta yanında bulunan el antiseptiğini ellerinize uygulayınız.

Ø  Hastanızı yoğun bakımda hemşire gözetiminde 5–10 dakika ziyaret edebilirsiniz. Ancak acil durumlarda yoğun bakımdan daha erken çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Ø  Hastanın ihtiyaçları ile ilgili bilgileri yoğun bakım sorumlu hemşire ve hastanın hemşiresinden, tıbbi durumu ile ilgili bilgileri ise; hastanın doktorundan alabilirsiniz.

Ø   Ziyaret öncesi / bitiminde yoğun bakım girişinde beklemeyiniz, bekleme salonunda bekleyiniz.

Ø  Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşmamanız; hastanızın bilinci açık ise cep telefonu ile görüştürmemeniz, telefonla hastanızın ve yoğun bakımın görüntülerini almamanız, hastanıza dokunmamanız ve hasta yataklarına oturmamanız gerekmektedir.

Ø   Her ziyaret sonunda ellerinizi yıkayınız ve/veya el antiseptiği kullanarak temizleyiniz.

Ø  Ziyaretinizin sonunda ziyaretçi önlüğü, bone ve galoşu çıkararak, kirli sepetine atınız.

Ø  Yoğun bakıma ulaşabileceğiniz tüm telefon numaralarını, telefonla görüşme ve ziyaret saatlerini ilgili yoğun bakım sekreterliklerinden, danışma görevlisi veya hemşirenizden alabilirsiniz.