Dünya Sigarayı Bırakma Günü
dünya sigarayı bırakma günü

Türkiye’de her sene 100 bin kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiği, bunun 25 bin kadarının kadınlardan oluştuğunu belirtildi.

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Turgut Yayla  "Bu  kayıplar nedeniyle, Türkiye’de kadın ve sigara konusunda özel günler ilan edilerek, kadınların sigaraya karşı bilinçlendirilmesi çok yerinde olur" dedi.

Uz. Dr. Yayla, Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, dünyada tütüne karşı yürütülen mücadele çerçevesinde gelişmiş ülkelerdeki sigara tiryakilerinin oranı hızla azalırken, Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerde özellikle genç kızlar ve kadınlar arasında sigara kullananların oranının giderek arttığını belirtti.

Sigara kullanımının kadınlar arasında hızla artması nedeniyle "Tütün Kontrolü Çerçeve Anlaşması’nda cinsiyetle ilgili özel konuların da yer almasının kararlaştırıldığını kaydeden Uz. Dr. Yayla, şunlara dikkati çekti: "Sigara, kadınlarda erkeklere göre daha fazla hasar yaptığı için kadınlar erkeklere göre daha ağır bedel ödüyor. Buna rağmen, Türkiye’de sigara salgını kadınlar arasında daha hızlı yayılıyor. Türkiye’de, her sene 100 bin insan sigara nedeniyle ölüyor, bunun 25 bin kadarı da kadınlardan oluşuyor.


Sigarayı bırakmak için öneriler

Her bir sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğunu kaydeden Uz. Dr. Yayla, bunların 50’sinin doğrudan kansere sebep olduğunun ispatlandığını bildirdi. Sigaradaki nikotinin, güçlü bir bağımlılık yapıcı madde olduğunu; kokain, eroin ve alkol ile karşılaştırıldığında, tesadüfen deneyen kişilerde bile sigaranın bağımlılık yapma olasılığının daha fazla olduğunu anlatan Uz. Dr. Yayla, sigara içenlerde el ve ağız alışkanlıkları bulunduğunu, bu alışkanlığın günde içilen sigara sayısı arttıkça güçlendiğini kaydetti.

Sigaranın, kendi kendine veya etkinliği kanıtlanmış tıbbi tedaviyle bırakılabileceğini belirten Uz. Dr. Yayla, "Kendi kendine bırakmakta zorlananlarda en etkili tedavi hekim gözetiminde bilimsel yöntemlerin kullanılmasıdır" dedi.


Uz. Dr. Yayla, sigarayı bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:

-"Sigarayı bırakamayacağınızı düşünmeyin, karamsarlığa izin vermeyin,

-Bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve o gün bırakma konusunda kararlılığınızı koruyun,

-Sigarayı bırakmayı isteme nedenlerinizi yazın ve her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun,

-Bırakma kararınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın, destek
 isteyin,

-Evinizde ve iş yerinizde sigarayı hatırlatacak eşyalar bulundurmayın,

-Bıraktığınız zaman mücadelenizi kolaylaştıracak yeni günlük etkinlikler geliştirin."