DÜNYA KOAH GÜNÜ
dünya koah günü

KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı) tüm dünyada kalp damar hastalıkları ve inmelerden sonra en sık ölüm nedeni olarak görülüyor. Özel Ordu sevgi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Turgut Yayla, hastalığın geç tanı almasının ve ilaçların düzenli kullanılmamasının tedaviyi engelleyen faktörler olduğunu söylüyor.

20 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle hastalığa dikkat çeken Uzm. Dr. Turgut Yayla, sigara ve diğer tütün ürünlerine bağımlılık, biyoyakıt dumanına maruz kalma gibi nedenlerle ortaya çıkan KOAH’ın özellikle 40 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 10’unda görüldüğünü belirtti.

Uzm. Dr. Turgut Yayla Türkiye’de 3 milyon KOAH hastası olduğunu ve kadın hasta oranının da yüzde 40’a ulaştığını söyledi.

Tüm dünyada kalp damar hastalıkları ve inmelerden sonra üçüncü en sık ölüm nedeni olan KOAH’ta tedavinin başarısı için erken tanının ve hastanın özel cihazlarını doğru kullanacak şekilde eğitiminin önem taşıdığını aktaran Uzm. Dr. Turgut Yayla, “Ülkemizde sigara içme oranları yüksek. Ne yazık ki kadınlarda da sigara kullanım oranları artış gösteriyor” dedi.

“MERDİVEN ÇIKMAKTA ZORLANIYORSANIZ DOKTORA GİDİN”

Hastaların tedavide geç kaldığını belirten Uzm. Dr. Turgut Yayla, “Hasta öksürük, merdiven çıkamama ya da benzer şikayetlerini sigaraya bağlıyor ve üzerinde durmuyor. Doktora şikayetler arttığında başvuruyor, bu da tedavide geç kalınmasına neden oluyor. Tedavide geç kalınmaması için bu şikayetleri yaşayan hastaların solunum testi yapılan hastanelere başvurmaları önem taşıyor” diye konuştu.

Uzm. Dr. Turgut Yayla, sigaranın yanı sıra ocakta yemek pişirme, ev ortamında kömür sobalarının kullanılması, toza maruz kalma durumlarının da hastalığı tetiklediğini dile getirdi.

GECİKEN TEŞHİS TEDAVİYİ ZORLAŞTIRIYOR

Toplumda sık görülen ancak bilinirliği az olan KOAH hakkında yapılmış araştırmalardan çıkan sonuçları aktaran Uzm. Dr. Turgut Yayla “Hastalığın geç tanı alması ve hastaların en az üçte ikisinin uzun yıllar tanısız kalması ciddi bir problemdir” dedi.

Hastalığın nedenlerinin yanı sıra teşhis ve tedavi sırasında yaşanan sorunlara da dikkat çeken Uzm. Dr. Turgut Yayla, tedavide geç kalmanın ve ilaçların doğru kullanılmamasının hastanın durumunu ağırlaştırdığını ve sağlık maliyetlerini artırdığını vurgulayarak şunları söyledi:

“KOAH genellikle 35 ve 40’lı yaşlardan sonra başlayan bir hastalık olmasına rağmen tanıda gecikme nedeniyle hastaların bir çalışmada yüzde 47’si, bir diğer çalışmada ise yüzde 74’ü, 60 yaş üstündeydi. Yeni tanı alan hastaların yüzde 35’i ağır ve çok ağır evrede olan hastalardı. İlk KOAH tanısı aldığında hastaların yüzde 55’i sigara içiyordu. Hastaların yüzde 74’ü hastalığın ismini ilk olarak, KOAH tanısı aldığı anda öğrendi.”